0537 430 3592 info@saskinbakkaltolgahandanskursu.com Suadiye Mah. Kazım Özalp Sok. Hayat İş Hanı 26/A Kat 3 İstanbul Pzt-Pzr: 10:00 / 22:00

Harmandalı Dansı

HARMANDALI KURSU

Mertliğin ve Cesaretin Dansı…

Harmandalı, yurdumuzda Ege bölgesine ait olan bir zeybek oyunu olmaktadır. Harmandalı oyunu Balıkesir ve Çanakkale'ye ait olduğu düşünülmektedir. Efelerin dansı olarak bilinen ve Zeybek dansı çeşitleri arasında en çok oynanan bir tür olmaktadır. Ahmet Yekta Medran, 1916 yılında yazılmış ve hala günümüze kadar ulaşmış olan bir oyun türüdür. O sıralarda var olan . Kurtuluş savaşı sırasındai savaştan esinlenerek yazdığı bilinmektedir. Genellikle düğün gibi kalabalık ortamlarda, erkeklerin aşık olduğu kadının dikkatini çekmek için oynandığı da bilinmektedir.

Neden

Şaşkınbakkal Tolgahan Dans Kursu

Türkiye'nin En İyi Eğitmenleri

Her biri alanında ödüllü, yurt içi ve yurt dışı eğitim deneyimi olan uzman kadro.

Uluslararası Standartta Eğitim

Kaliteli ve dansın felsefesine uygun, kaliteyi yükselten ders programları.

Ekonomik Fiyat ve Ödeme Kolaylığı

Temel ve ileri eğitimlerin tamamında uygun ödeme koşulları ve taksit.

Size Özel Dans Eğitimi Programı

Ders telafi imkanları, özel dersler ve VIP programlar ile profesyonel eğitim hizmeti.

Telafi ve Danışmanlık

Kaçırdığınız dersleri diğer kurlarda telafi etme imkanı ile ders ve koreografi seçimlerinde uzman danışmanlık.

DETAYLI BİLGİLER

Ege yöresine ait en çok oynanan Zeybek Oyunu... Harmandalı!

Harmandalı Tarihi, Yurdumuzda Ege yöresine ait en çok oynanan zeybek oyunudur. Menemen sınırları içinde 19.yüzyılın yarısının başında kurulan köyler arasında ait olan topluluğun adını alan tek yerleşim birimi Harmandalı köyüdür. Bölgedeki en genç yerleşim yeri olması, köyü kuranların bağlı oldukları Türkmen topluluğuna bağlı olmasına borçludur. Harmadalı ' da Göktepe, Asarlık Koyundere Alan içi gibi yamanların kuzey ve batı eşiklerinde yerleşik düzene geçen ve birbiriyle akraba Türkmenlerin 19.Yüzyıl içine yerleştikleri köylerdendir. 1826-1838 yılları arasında Menemen Şeriye içinde yer alan Harmandalı aşiretinden konaklama vergisi alındığı görülmüştür. Harmandalı'nın ilk resmi kaydı ise 1890 Aydın saliyanesinde 101 hane 500 nüfusu olduğu tespit edilmiştir.

HARMANDALI KURSU

Genel Bilgiler

Bu oyunu oynayan kişinin kolları mutlaka omuz hizasından biraz yukarıya doğru açması gereklidir. Elleriyle başı aynı hizada ya da biraz aşağıda olabilir. Bu hareketler harmandalını oynarken en temel olan hareketlerdir. Harmandalı oyununa başlarken ilk hareket kalkma olarak isimlendirilmektedir. Kişi ilk önce sol ayağını önde olacak gibi dik bir şekilde durmalıdır. Bu duruşa “esas duruş” denmektedir. Her iki kol havaya doğru kaldırılır ve çok yavaş bir şekilde aşağıya doğru indirilmelidir. Daha sonra Ardından ön tarafta duran sol ayak hafifçe yukarıya doğru çekilerek, daha sonra yeniden aşağıya doğru indirilir. Bu işlemin aynısı sağ ayakta da yapılır, hem sağ ayak hem de sol ayakta hareket uygulandıktan sonra tamamlanır. Harmandalı oyununda bu harekete “üç yapmak” denilir. Sol ayağı yukarı çekip indirdikten sonra sağ ayak ile bir adım ileri gidilmelidir.

Harmandalı Nasıl Öğrenilir, Hareketler Nasıl Yapılır, daha sonra ayağınız ile sağ, sol, sağ ve tekrar sol ayağı ileri geri getirdikten sonra bu hareket tamamlanmış olur. Bu hareket özellikle daire şeklinde olarak toplu yapılmalıdır. Çünkü yürüyüş yapıldığı zaman bu dairede tamamlanmış olur. Harmandalında yürüyüş hareketi yapılırken atılan adımlar normalden büyük olmalıdır. Harmandalı oynarken aynı bir efe gibi göründüğünü oynayan kişi unutmamalıdır! Harmandalı oyununda ayak hareketleri yapılarak daire dönüşüne “beş parmak” ismi verilmektedir. Bu dönüş işlemini elleri havaya kaldırarak yeniden tekrarlanabilir. Harmandalı oyununu oynayan kişi müziğin uzunluğuna bağlı olarak bu hareketi kaç kere yenilemesi gerektiğine kendisi karar verir. Harmandalı oyununda diz çökme hareketi sıklıkla yapılan bir harekettir. Diz çökme hareketini yapmak için soldan dönme hareketi yapılır, daha sonra önde duran sol ayağınızın üzerine bastıktan sonra sağ ayağı öne doğru atarak yere diz çökme hareketi yapılır. Yere çöken diz iki defa yere vurulur ve havada olan kollar aşağıya çekilirken yukarıya yavaşça kalkılır. Bu hareketler harmandalı oynamayı öğrenmek isteyen kişilerin bilmeleri gereken en temel hareketlerdir.

Harmandalı genellikle tek olarak oynansa da, 2-4 veya daha fazla kişiyle de oynanabilen bir zeybek oyunudur.

Oyunun sekiz figürü bulunmaktadır.

  • Oyuna kalkma: Oyunu oynamaya kalkan oyuncu, sol ayağı önde, sağ ayağı ise yarım adım geride bırakarak efe gibi durur. Ardından haykırır. Bu ”esas duruş” olarak adlandırılır. Duruşta yürüme, kolları sallama, kolları havaya kaldırıp, ağır bir şekilde indirme, sağ elle beldeki silahlıktan tabanca alır gibi hareket etme davranışlarını gerektirir. Bunlar zeybeği oynayan kişinin sanatsal tarafıyla uyum içerisinde ilerler.
  • Yürüyüş: Havayı alma sırasında ”üç yapılıp” oyun başlatılır. Yerinde sol ayak bir karış kaldırılır ve indirilir. Ardından sağ ve sol ayaklarla aynı hareket yapılarak, üç tamamlanmış olur. Bu hareket esnasında kollar inik vaziyettedir. Üçler oyunda düzenli yürümek için yapılır. Her figürde tercihe göre bu üç ya da soldan dönme yapılarak başlanır. Üç yapılır denmesinin anlamı sol, sağ ve yine sol ayakla kaldırma ve indirme hareketinin yapılmasıdır. Üç yapıldıktan sonra, beklemeden beş yapılır. Beş yapmak ise, kolları aşağıda yavaş bir şekilde sallamak, sağ ayağı bir adım ileriye atmak, sol ayağı bir adım ileriye atmak, yeniden sağ ayağı sonra sol ayağı bir adım ileriye atmak ve en son sağ ayağı bir adım ileriye atarak beşincide durulur. Bu hareketi daire şeklinde gezinerek yapmak gerekir. Beşinci hareket bittiğinde, daire tamamlanmış olur. Harmandalı oyunu 3 ve 5 esası içerisinde oynanır. Bu sekiz figür düzenli olarak yapılır. İlk yapılan figür bir, iki ya da üç kez yapılabilir. Oyunun süresi hareketlerin sayısıyla orantılıdır.
  • Kollu yürüyüş: Ana duruşta sol ayak önde, sağ ayak ise yarım adım geride bulunur. Kollar yavaşça kaldırılırken oyun başlar ve beş yapılmaya başlanır. Bu da ilk figürün aynısı olmakla beraber, beş yaparken kollar havada oynatılır. Bunun sayısı 1-2 ya da 3 kez olabilir.
  • Çarpma: Oyunca esas duruşta üç yapar. Daha sonra sağ ayağını sol ayağının üstüne atar. Yarım adım sağa giderek, yine sol ayak atılarak, yarım adım sağa gidilir. Beşinci de sağ ayakla bir adım ileriye gidilir ve sol diz üzerine çökülür. Bu esnada diz yere değmez. Sağ kolla belden bıçak çeker gibi hareket yapılır ve kol yukarıya kaldırılır. Kolları ağır bir şekilde indirirken, sağ ayak üzerinde durulur. Üç sayı bu şekilde durulur, ardından aynı hareket tekrar yapılır. Beş sayısına sıra geldiğinde, sol ayakla hareket tekrarlanır. Yani sol ayağı iki kere de sağ ayak üzerine atılmalıdır. Beşte sol ayak bir adım geriye atılır ve sol diz üzerine çökülür gibi yapılarak kalkılır. İkinci figür 1-2 kez, üçüncü figür ise bir kez yapılır.
  • Ağır atlama: Esas duruşta üç yapılır. Sağ ayak sol ayağın üzerine atılır, üç sayı kadar durularak, sağ ayağın burnu bir karış yere değdirilir. Bir adım ileriye atılarak, sol ayakta bir adım ileri atılır. Biraz çökülerek kalkılır. Ayağa kalkışta kollar yavaşça iner.
  • Diz üstü: Sol ayak bir adım öndeyken, sağ ayak yarım adım geride olur. Burada üç yerine soldan dönem yapılır. Soldan dönme; sol ayak kaldırılarak bir karış açığa doğru, yarım sola doğru basılır. Sağ ayak gövdeyle birlikte yarım daire çizip, sola doğru döner. Sol ayak kalkarak, bir karış öne basar, böylece sola doğru dönülmüş olur. Dönmenin sonunda sol ayak yine önde, sağ ayak yarım adım geridedir. Sağ ayak sol ayağın dizine doğru üst tarafa atılır ve aynı ayak arkaya atılır. Yine sağ ayak bir adım öne, sol ayak arkadayken çökülür. Sol diz bir kere yere vurulur, yerde yarım sola dönülerek, sağ diz bir kere yere vurulur. Sol ayak üzerinde ayağa kalkarken, kollar yavaşça aşağıya indirilir. Sol ayak üstünde ayağa kalktıktan sonra arzu edilirse esas duruşta sağ ayağa basılarak soldan dönme hareketi yapılır. Kollar aşağıda ve ağır bir şekilde sallanır ve yukarıya kaldırılır. Bu ikinci figür gibi oynanır.
  • Atik hareket: Esas hareket ve üç hareketi yerine, soldan dönme yapılır. Sol ayak sağ ayağın üzerine hızla gider ve sağ tarafa doğru gelir. Sağ ayak bir adım ileriye atılır, çökülerek hemen ayağa kalkılır. Sol ayak diz üstüne atılarak, bir adım ileriye basılır. Sol ayakla bir defa sekip, sağ ayak öne atılarak, çökülür gibi yapılır ve kalkılır. Kollarda yavaşça aşağıya indirilir. Arzu edilirse beşinci figürün sonrasında yapılan oyun oynanabilir.
  • Diz çökme: Üç hareketi yerine soldan dönme hareketi yapılır. Dönüşün ardından, sağ ayak arkada bırakılarak, yarım adım öndeki sol ayağın üzerine basılır. Sağ ayak hızla bir adım öne atılarak, çökülür. Sol diz iki kez yere vurulur, sonra ayaklar hareket etmeden yarım sola dönülür. Sağ diz yere bir kez değdirilir, sağ ayağa basılarak ayağa kalkılır. Kalkarken kollar yavaşça aşağıya indirilir. Arzu edilirse birinci figürün sonundaki hareket yapılır.
  • Çapraz – Bağlantı: Sol ayak ilerideyken, sağ ayak geride durur ve soldan dönülür. Sağ ayak biraz sola çaprazlama olarak atılır ve yere basılır. Sol ayakta yerinde hafif kaldırılarak, yere tekrar basılır. Sağ ayak yarım sağa döndürülür ve bir adım öne atılır. Sol ayak sağ ayağın yanına getirilerek, ucuyla yere basılır. Tekrar sol tarafa bir adım açılıp, burnu yere hafifçe değdirilir. Sağ kol yukarıda ve sol kol inik vaziyette durarak, selam verilmiş olur. Bu şekilde oyun sona erdirilir.
Harmandalı Sözleri;
 
Harmandalı efem geliyor, geliyor
Bileğinden kanlar akıyor
Gümüş bilezikli mavzenin
Namlusu şimşekler çakıyor
Efeme de mor cepkenler yaraşır, yaraşır
Efem ne giyerse yakışır
Bütün kızanların önünde
Elinde yatağan savaşır
Harmandalı Ege yöresine ait bir türkü ve oyundur. Türkünün tam olarak nereye ait olduğu bilinmemekle birlikte, Çanakkale ve Balıkesir yörelerine ait olduğu düşünülmektedir.

En Popüler Harmandalı Videoları

Çalışma Saatlerimiz

Pzt-Pzr: 10:00 / 22:00

Telefon

+537 430 2791 + 92