SERBEST STİL DANSLAR

SERBEST STIL DANSLAR

hip-hop kursu bağdat caddesi istanbul maltepe okulu

Hip Hop Dansı

Hip Hop Dansı KURSUMUZ

Hip hop 1970'li yılların sonunda Amerika'da kötü koşullarda ve azınlık olarak yaşayan siyahilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için oluşturduğu bir kültür ve yaşam tarzıdır. Bu kültür Rap müziği, Graffiti sanatı, Breakdansını ve DJ'liği içerir. Hip hop kültürünün doğmasında Blues, Funk, Soul ve Jazz müziğinin etkisi oldukça büyüktür.
Hip hop kültürleri
Tolgahan Dans Kursu West Coast Hip Hop: Amerika Birleşik Devletleri'nin batı bölgesinde doğmuş, hip hop müziğin bir alt türüdür. 1980'li yılların başlarında Kaliforniya'da temelleri atılmıştır. Gangsta rap ve G-funk ağırlıklıdır. Hayat kadınları, para, silah, uyuşturucu kullanımı gibi konulardan bahseder ve yaşam standartlarının zorluklarını anlatır. En önemlisi her rapte olduğu gibi yaşanmışlık ön plandadır. N.W.A, 1990'larda West Coast Hip Hop'ın önde gelen grubudur.
East Coast Hip Hop: 1970 yıllarında ABD'nin New York bölgesi ve çevresinde doğmuş, hip hop müziğin bir alt türüdür. Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu bölgesini kapsayan alana farklı bölgelerden gelen rap sanatçılarının zaman içinde oluşturdukları tarzdır. Basit kafiye düzeni old school" tarzın dışında "East Cost" daha çok lirik becerisi üzerine kurulmuş bir tarzdır. Çok heceli tekerlemeler, karmaşık cinas, sürekli ve serbest akışlı teslimat aynı zamanda karmaşık metaforlar ile karakterize edilmiştir. East Coast Hip Hop'ta sanatçıda düzgün bir ses yeteneği olmasa da agresif bir vurgu eğilimi gerekmektedir. Public Enemy ve EPMD gibi gruplarda bu anlatılanlara örnek niteliğindedir. Ayrıca Eric B. & Rakim, Boogie Down Productions, Big Daddy Kane, Slick Rick gibi gruplar ve sanatçılarında lirik yeteneği oldukça kuvvetlidir.

break dance dersleri istanbul bağdat caddesi çocuk ve yetişkinler için

Break Dance KURSUMUZ

Break Dance Kursları Hafta içi Hafta Ders Saatleri için bizi arayınız.

Dansın adının breakdance olmasının sebebi, hip hop müziğinin temel öğesi olan breakbeat'e uyumlu bir şekilde hareket edilmesi. Aynı müzik gibi dansta da Bebop, Soul-Train, Funk gibi akımlardan etkilenme ve onları yeniden harmanlama söz konusu. Tabii ki bunların üstüne yeni şeyler de ekleyerek; kafanın üzerinde dönerek yapılan helikopter dansını ya da birbirinin bedenine akım vererek kıvrılma yoluyla yapılan electric boogie'yi daha önce kimsenin denemediği kesin. Bu zor hareketler bir bakıma getto'da yaşayan ve pek bir şeye hakim olmasına izin verilmeyen gençlerin kendi bedenleri üzerindeki hakimiyetlerinin bir ifadesi. Ve onlar da sokaklara çıkıp dans ederek hip hop'un dışarı taşmasında etken olmuşlar.
Breakdance, hiphop kültürünün 4 kolundan birine verilen ad.
B-BOYLAR 1980′li yillardan itibaren sadece breakdance yapan gençlere değil DJ'lere ve rapperlara da verilen ad olmuştur.
Breakdance kültürü 1980′li yilların başında büyük bir patlama göstermiştir. Ancak beyaz çocukların breakdance kurslarına gitmesiyle kültür biraz bozulma gösterdi çok fazla popüler olması nedeniyle yavaş yavaş gözden yok oldu ama kesinlikle bitmedi.

capoeira dans kursları istanbul bağdat caddesi

Capoeira Dansı KURSUMUZ

Capoeira Dans Kurslarımız

Capoeira, Brezilyalı kölelerin 16. yüzyılda ortaya çıkardıkları, savaş sanatı, spor ve müzik içeren bir savaş sanatıdır. Ka-pu-ey-ra şeklinde okunur. Brezilya Portekizcesi'nde kelime anlamı büyük ormanlarda, küçük, ağaçsız alandır. Dövüş sanatının adı da buradan gelmektedir.
Brezilya'da yaşayan Afrika asıllı kölelerin kendilerini savunmak için geliştirdikleri bu saldırı kökenli spor bugün Brezilya başta olmak üzere Dünya'nın 48 ülkesinde resmi olarak yapılmaktadır. Estetik görünümü ve katı formlara sahip olmayışı capoeirayı diğer savunma sanatlarından ayırır.
Bazı insanlara göre Capoeira bir savaş sanatı, savunma sanatı ya da sadece bir dans olabilir. Brezilya'daki capoeiranın kökenlerini yaratan köleler için Capoeira 'Özgürlüğe giden yol' olarak kabul görmüş. Capoeira, roda adı verilen insanlardan oluşan bir çember ya da yuvarlak daire ya da yarım daire içerisinde iki kişi ile belli stillerde ve ritimlerde oynanan bir oyundur. Bu oyunun adı jogodur.
Roda çemberinin ve jogu oyununun belli töresel kuralları vardır. Roda, orkestrayı da içinde barındırır. Oyun müzik eşliğinde, saldırı ve savunma kavramları temel alınarak oynanır. Bu oyunda rakipler birbirlerine ağırlıklı olarak zihinsel ve bunun yanında fiziksel üstünlük sağlamaya çalışır.
Capoeira, angola ve regional adı verilen iki temel stil halinde oynanan bir oyundur. Her iki stilde de kurallar, oyunun anlamı ve amacının bilinmesi, uygulamaktan çok daha önemlidir. Capoeira ile ilgilenen bir kişi, öncelikle bu kültürün gerçek felsefesini ve kurallarını öğrenebilmek için bir hocadan eğitim almalıdır. Capoeiranın amacı, felsefesi, geleneksel kuralları, orkestrası, enstrüman, ritim ve şarkıları, oyunu ile bir bütündür. Capoeirada kurallar gelenekseldir ve çok önemlidir.

carliston dans kursu bağdat caddesi tolgahan

Carliston Dans KURSUMUZ

Çarliston Dans Kurslarımız

1920’li yıllara gelindiğinde özellikle caz müziğin yükselmesiyle birlikte sahnelerde herkes çarliston yapmaya başlamıştır. Ayak figürlerine bağlı bir dans olan çarliston özellikle ABD’nin Güney Carolina’da bulunan Charleston şehrinden çıktığından ismini de bu bölgeden almıştır. Afro-Amerikalılar arasında yapılan dans zamanla beyazları da etkisi altına almıştır.

lindy hop dans kursu bağdat caddesi

Lindy Hop Dans KURSUMUZ

Lindy Hop Dans Kurslarımız

Lindy hop 1920′li yılların sonunda Harlem, New York’ta bir sokak jazz dans türü olarak ortaya çıkmış Afrika kökenli bir Amerikan dansıdır. Kökleri Charleston, breakaway, texas tommy ve cakewalk gibi diğer siyah Amerikan danslarına dayanan Lindy hop swing müziğiyle birlikte gelişmiştir.
Lindy hop ilk eşli swing dansı olmasının yanı sıra kendinden sonra gelen tüm swing danslarının atasıdır da denebilir. Özellikle 2. dünya savaşı sonrası ortaya çıkan ve swing müziği dışında müziklerle yapılan Boogie Woogie, Rock’n’Roll, Jive, East Coast Swing, West Coast Swing gibi danslar Lindy hop dansının karmaşık olan ritmlerinin sadeleştirilmesi ve kendi müziklerine uyarlanması ile yapılmaya başlanmıştır.
Gelişim sürecinde siyahi dansçılar arasında o yıllarda rağbet gören bazı eşli ve solo dansların hareketleri ve bunların doğaçlamaları ile Avrupai tarzdaki 8 vuruşlu eşli dansların birleştirilmesi en büyük rolleri oynamışlardır. Bu durum yine 8 vuruşlu bir ritmde yapılan en temel figürlerinden biri swing-out’ta da kendisini göstermektedir. Bu figürün kapalı pozisyonunda, avrupa salon danslarında olduğu gibi birbirini bir nebze olsun kucaklar biçimde pozisyonda, açık pozisyonunda ise Afrika kökenli danslarda olduğu gibi doğaçlamaya özgürlük sağlayacak şekilde duruşlardan oluşur.
Lindy hop ismi 20-21 Mayıs 1927′de New York’tan Paris’e Atlas Okyanus’unu dünya tarihinde ilk kez uçarak geçen Charles Lindhberg’e (nam-ı diğer Lucky Lindy) atfen verilmiştir. Zaten bu dönemde büyük bir üne kavuşan Charles Lindhberg’in ismi bir çok günün modasını oluşturan şeye verilmiştir. Fakat bu dansın isim babası aynı zamanda Lindy hop’un ilk dansçılarından sayılan Shorty George (Snowden)’dır.
Shorty George’un belirttiğine göre Lindy hop’a henüz bir ad takılmadan ve Lindhberg Amerika’dan Avrupa’ya bir nevi hoplamadan çok önceleri bile herkesin ağzında ”Hop” sözcüğü vardır. 17 Haziran 1928 tarihinde o dönemlerde sıkça yapılan dans maratonlarından birinde basın mensupları da yer alır, Shorty George’un yaptığı figürlere dikkat kesilen gazetecilerden biri kendisinin hangi dansı yaptığını sorması üzerine George Snowden çok fazla aldırış etmeden ”We hop like Lindy did” (Lindy gibi hopluyoruz) der. Ertesi gün çıkan manşetleri ”Lindy hop çılgınlığı” başlığı süsler ve böylece isim bulunmuş olur.
İlk başlarda Shorty George, Big Bea, Leroy Stretch Jones, Leon James, Little Bea adlı dansçıların önderliğinde giden Lindy hop bir süre sonra tam sihrini yitirir gibi olmaya başladığı anda ortaya çıkan genç dansçılar yeni bir soluk kazandırmışlardır. Bunların arasında Al Minns, Norma Miller, Russel Williams, Pepsi Bethel, Joe Daniels sayılabilir. Ama Lindy hop tarihi açısından en önemli iki isim Frankie Manning ve Freida Washington’dır. Bu ikili eşli dans tarihindeki ve Lindy hop’un karakteristiği haline gelenilk akrobatik hava hareketlerini gerçekleştirmiş ve bu konuda çığır açmışlardır.

Street jazz dans kursu bağdat caddesi

Street Jazz Dans KURSUMUZ

Street Jazz Dans Kurslarımız

Hiphop, 1970’li yılların sonunda Amerika’da kötü koşullarda ve azınlık olarak yaşayan siyahilerin gündemden uzaklaşmak ve eğlenmek için oluşturduğu bir kültür ve yaşam tarzıdır. Hiphop bir anlamda isyanın, başkaldırının görsel ve estetik ifadesi niteliğinde oluşmuştur. Figürler bu doğrultuda hızlı hareketlerden oluşmaktadır. Dansın içinde akrobatik boyutta figürler de yer almaktadır. Dansın büyük bir kısmı yerle ellerin, kolların ve hatta başın teması ile gerçekleştirilmektedir.
Hip hop kültürünün doğmasında Blues, Funk, Soul ve Jazz müziğinin etkisi oldukça büyüktür.
Hip hop dansının müziği rap ağırlıklıdır. Rap, kelime anlamı olarak “sert eleştiri” demektir. Gerek hip hop dansı, gerek rap müzik bir eleştirinin, isyanın yoğın ifadesi olarak doğmuş, bu tarz duyguların en etkili sergilenme şeklini teşkil etmişlerdir.
Zaman içinde hip hop dansı da, rap müzik de tüm dünyaca kabul edilmişler, her kesimce benimsenmiş ve sevilmişlerdir.

rock ın roll dans kursu bağdat cddesi istanbul

Disco Dansı KURSUMUZ

Disco Dansı Kurslarımız

Özellikle 1970'li yılların sonunda ABD'de[1] ve dünya genelinde popüler olmuş bir pop müzik türüdür[2]. Disko müzik 1970'lerde boy gösteriyor ve seviliyordu. Disko müzik çok farklı özelliklere sahipti, dört kata gibi ritmik terimler ve sıklıkla sekiz veya onaltılık vuruşta notalarla birlikte bateri benzeri hi-hat çalgılar çalınıyordu. Bunlardan ziyade telli çalgılar, klarkson, elektirkli piyanolar ve elektro gitarlar fon müziğinde kullanıldı. Ayrıca orkestra enstürmanları da solo melodiler için kullanıldı.
1970'lerin ortasında patlak veren disko, Donna Summer, Gloria Gaynor, Bee Gees[3] ve ABBA grubunuda içine alarak büyüdü. Disko sanatçıları bir yandan şarkılarını oluşturuken bir yandan disko müzik zirveye ulaşıyordu. 1970'lerin sonlarında Fransız şarkıcı Patrick Hernandez daha çok pop müzikle uğraşırken Born to be Alive adlı parçasıyla disco müzik tarihinin en büyük katkılarından birini yapmıştı. Disko kendini tüm dünyaya gösterirken; John Travolta'nın oynadığı 1970'lerin tozlu ve kirli Brooklyn'inde haftasonları diskoteğe giden bir gencin serserilikten diskoya uzanışını anlatan Cumartesi Gecesi Ateşi filmi gençlerin 1970'lerde ilgi odağı haline gelen bir film olmuştu. [kaynak belirtilmeli]Ayrıca bu filmin müzik albümünü de Bee Gees yapmıştı. Disko, 1980'lerin ortasından hafif hafif popülaritesini düşürmeye başladı. Ancak 1980 ve 1990'larda disko farklı tarzlarda geliştirilerek elektro dans, punk ve tekno müzik türleri oluştu.[kaynak belirtilmeli] Ancak disko kültürü 1990'larda daha geniş kitle ve mekanlarla sektördeki yerini aldı. Bununla beraber disko kültürü daha da yaygın bir hale gelerek house ile kitleleri arkasına aldı. Batıda oldukça yaygın olan bu müzik türü neredeyse bir kitle kültürü haline gelmeye başladı. 2000'lere kadar popülerliğini kısmen de olsa devem ettiren disko milenyumda yerini adeta tamamen house, tekno ve trance'a bıraktı.

Rock’n Roll DANS KURSUMUZ

Rock’n Roll Dans Kurslarımız

Rock and roll (Rock'n'roll olarak da anılır) 1950'lerin Amerika'sında ortaya çıkmış; gospel, caz, boogie woogie ve rhythm and blues'dan etkilenmiş bir müzik türüdür. ... Bu müzik türü, daha sonra sadece rock olarak adlandırılacak müzik türlerine bölünmüştür.
Tolgahan dans kursumuzda rock'ın roll dansı ile ilgili derslerimize katılmak için whatsappdestek hattımızı kullanabilir yada telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

DİĞER DANS KURSLARIMIZ
TOLGAHAN DANS KURSU

TOLGA HAN DANS KURSU - Şaşkınbakkal
Bütün Dans derslerimizle ilgili ayrıntılı bilgi almak için hemen bizi arayabilir ya da Whatsapp Destek Hattımızdan bütün bilgileri alabilirsiniz

SOSYAL MEDYA