HALK DANSLARI YÖRESEL DANSLAR

YUNAN & EGE DANSLARI

sirtaki kursu bağdat caddesi istanbul maltepe okulu

Sirtaki Kursumuz

Sirtaki Kursumuz

Sirtaki (Yunanca: συρτάκι), İstanbullu Ortodoks Arnavut kasaplarının dans türüdür. 1960 lardan sonra popüler bir Yunan dansı haline gelmiştir.[1][2][3] Giorgos Provias tarafından 1964 tarihli Zorba filmi için düzenlenmiştir.[4] Yunan halk dansı değildir. Arnavut dansıdır.Ancak geleneksel hasapiko dansının yavaş ve hızlı sürümlerinin karışımıdır.Míkis Theodorakis'in Zorba Dansı adlı müziğiyle oynanır.
Sirtaki, Yunan folklörünün ayrılmaz bir parçası haline gelen bir dans türüdür. Osmanlı döneminde İstanbul'da oynanan "Hasapiko" (kasap) dansından doğmuştur. Hasapiko ağırlıklı olarak İstanbul'un Fener ve Balat semtlerinde, Arnavut kasap loncaları arasında doğdu ve 1900'lü yılların başına kadar kasap loncalarında popülerliğini korudu.
Ancak İstanbul'da günlük yaşamdan kesitler sunan bir eserde, kasapların hayvanları kesmeden önce bir tür vicdan rahatlatma ritüeli olarak hayvanların etrafında döndükleri, önlerinde diz kırıp çöktükleri türünden bilgilere rastlanır. O dönemde İstanbul kasaplarının çoğu Arnavut olduğu halde, Hasapiko'nun niçin bir Yunan dansı olarak ünlendiği ise başka bir muammadır
KAYNAK / https://tr.wikipedia.org/wiki/Sirtaki

harmandalı dersleri istanbul bağdat caddesi çocuk ve yetişkinler için

Harmandalı KURSUMUZ

Harmandalı Derslierimizle ayrınıtlı bilgi almak için bizi arayınız.

Harmandalı, yurdumuzda Ege bölgesine ait olan bir zeybek oyunu olmaktadır. Harmandalı oyunu Balıkesir ve Çanakkale'ye ait olduğu düşünülmektedir. Efelerin dansı olarak bilinen ve Zeybek dansı çeşitleri arasında en çok oynanan bir tür olmaktadır. Ahmet Yekta Medran, 1916 yılında yazılmış ve hala günümüze kadar ulaşmış olan bir oyun türüdür. O sıralarda var olan . Kurtuluş savaşı sırasındai savaştan esinlenerek yazdığı bilinmektedir. Genellikle düğün gibi kalabalık ortamlarda, erkeklerin aşık olduğu kadının dikkatini çekmek için oynandığı da bilinmektedir.

zeybekiko dans kursları istanbul bağdat caddesi

zeybekiko Dans KURSUMUZ

zeybekiko Dans Kurslarımız

Ege topraklarından çıkan, Türk kültürünün yegane öğelerinden, Efelerin dansı olarak anılan Zeybek ile tanışın… Yiğitliğin ve haksızlığa karşı koymanın dansı olan Zeybek, muhteşem atmosferi ve karşı koyulmaz ezgileri ile sizleri de kendine bağlayacak! Zeybek kursu sayesinde bu geleneksel dansı öğreneceksiniz.
Kadın ve erkeklerin ayrı ve benzer hareketlerle oynadıkları, topluluk halinde sergilendiğinde ortaya tam anlamıyla bir görsel şölen çıkaran Zeybek dansını Efeler gibi yapmak hiç de zor değil. Dans Kursumuz eğitmenlerinden zeybek kursları alarak başarılı bir Zeybek dansçısı olabilirsiniz. Zeybek dans kursları kaydınızı yaptırmak için kampanyalarımızı da takip edebilirsiniz.

DİĞER DANS KURSLARIMIZ
TOLGAHAN DANS KURSU

TOLGA HAN DANS KURSU - Şaşkınbakkal
Bütün Dans derslerimizle ilgili ayrıntılı bilgi almak için hemen bizi arayabilir ya da Whatsapp Destek Hattımızdan bütün bilgileri alabilirsiniz

SOSYAL MEDYA